To było wielkie wydarzenie dla wszystkich osób związanych z funkcjonowaniem Stalpro Błyskawicy Szczecin. Po dwóch wygranych meczach w TAURON Pucharze Polski oraz porażce w wyjazdowym meczu ligowym w Słupcy wreszcie nadszedł czas, kiedy to szczecinianie mogli świętować zwycięstwo na parkietach II ligi.

Wiele niewiadomych

Chociaż zespół Stalpro Błyskawicy Szczecin przed rozpoczęciem zmagań ligowych miał okazję rozegrać mecze kontrolne z drużynami aspirującymi nawet do walki o awans do TAURON 1. Ligi to wszyscy zdawali sobie sprawę, że tamte mecze w dużym stopniu mogą różnić się od tego co czeka nas na drugoligowych parkietach. Zgodnie z komunikatem Polskiego Związku Piłki Siatkowej w sezonie 2020/2021 na koniec fazy zasadniczej 4 najlepsze zespoły miały awansować do fazy play-off, a 4 najsłabsze miały stoczyć walkę w fazie play-out o dwa miejsca premiowane utrzymaniem. Pozostałe 2 drużyny miały zakończyć sezon już po fazie zasadniczej z zapewnionym miejscem w lidze na przyszły sezon. Taki system rozgrywek sprawiał, że każdy mecz, a nawet każdy zdobyty lub stracony punkt mógł odegrać znaczącą rolę w ostatecznym układzie tabeli.

W pierwszej kolejce nie zawiedli faworyci, którzy dodatkowo mecze rozgrywali w roli gospodarza. Swoje mecze wygrały LUKS Wilki Wilczyn, LBS Bank Janas Logistics KS Orzeł Międzyrzecz, Stoczniowiec Gdańsk, Trefl Lębork i SPS Konspol Słupca. Mimo takich wyników nie wiadomo było jak wszystkie zespoły będą sprawować się na przestrzeni całego sezonu, a w drugiej kolejce szykowało się wiele wyrównanych spotkań.

W pierwszej kolejce mecz pomiędzy SPS Konspol Słupcą a Stalpro Błyskawicą Szczecin zakończył się wynikiem 0:3.
Sentymentalny powrót

W sezonie 2019/2020 w debiutanckim sezonie w III lidze zespół Stalpro Błyskawicy Szczecin trenował i rozgrywał mecze na Hali Treningowej Netto Areny. W kolejnym sezonie szczecinianie przenieśli się do murów Szczecińskiego Domu Sportu. Mimo tego z przyczyn organizacyjnych pierwszy ligowy mecz w roli gospodarza nasz zespół miał rozegrać w Netto Arenie. Hala była znana nie tylko zawodnikom, którzy w tamtym sezonie reprezentowali barwy naszego klubu ale także nowym zawodnikom, którzy w szeregach innych zespołów w ramach rozgrywek trzecioligowych lub innych spotkań przyjeżdżali mierzyć się ze szczecińską drużyną.

W tygodniu poprzedzającym zapowiadany mecz z Treflem Lębork Stalpro Błyskawica odbyła kilka jednostek treningowych w hali przy ul. Szafera 3/5/7, przygotowując się do walki o pierwsze punkty w II lidze.

W związku z obowiązującymi obostrzeniami z trybun Hali Treningowej Netto Areny mecz mogło oglądać zaledwie 100 osób
Ważne zwycięstwo i awans w tabeli

Mecz z zespołem Trefla Lębork złożonego z wielu młodych siatkarzy obfitował w wiele niezwykle interesujących akcji, a wyrównany wynik przez większość spotkania zapewniał wielkie emocje kibicom zgromadzonym na hali oraz tym, którzy zmagania śledzili poprzez transmisję internetową. Po dwóch setach gospodarze pewnie prowadzili 2:0 zapewniając sobie w tym momencie przynajmniej jeden punkt do ligowej tabeli. Poddać nie zamierzały się jednak lęborskie lwy, które najpierw odwróciły losy trzeciego seta odrabiając pięciopunktową stratę, a następnie po kapitalnej grze w czwartej partii doprowadziły do wyrównania. Sił przyjezdnym nie starczyło jednak już na piątego seta, w którym większym doświadczeniem i spokojem wykazali się szczecinianie, którzy przypieczętowali zwycięstwo wygrywając 15:9 i cały mecz 3:2.

Dwa punkty pozwoliły Stalpro Błyskawicy Szczecin na „wskoczenie” na 7 miejsce w ligowej tabeli z identyczną liczbą punktów, co plasujący się o jedno „oczko” wyżej Enea Energetyk Poznań. Dalsze wydarzenia sezonu pokazały, że to właśnie Stalpro Błyskawica Szczecin i Enea Energetyk Poznań do końca sezonu miały walczyć o zajęcie w końcowej klasyfikacji 6 miejsca.

Po ponad dwóch godzinach walki siatkarze Stalpro Błyskawicy Szczecin mogli świętować pierwsze zwycięstwo w ramach rozgrywek II ligi