Turniej Finałowy Stalpro III Ligi Mężczyzn po niesamowitych emocjach zakończył się wielkim sukcesem i zdobyciem mistrzostwa przez K.S. Stalpro Błyskawicę Szczecin.

8 marca w Dzień Kobiet Hala Treningowa Netto Areny stała się miejscem, na które zwrócone były wszystkie oczy sympatyków siatkówki na poziomie III Ligi w województwie zachodniopomorskim. Kibice zgromadzeni na hali oraz przed ekranami komputerów i smartfonów mieli okazję obejrzeć cztery spotkania najlepszych zespołów Stalpro III Ligi po rundzie zasadniczej.

W dwóch pierwszych meczach półfinałowych nie zawiedli faworyci rozgrywek. Stalpro Błyskawica pewnie zwyciężyła w meczu ze Stocznią Darłowo 3:0, a UKS Ki Olimpijczyk pokazał się z dobrej strony zwyciężając z SGS Goleniów bez straty seta. W ten sposób zwycięzcy meczów półfinałowych zapewnili sobie udział w turniejach barażowych o awans do rozgrywek II Ligi.

W meczu o III miejsce spotkały się zespoły KS Stoczni Darłowo M&W oraz SGS Goleniów. W pierwszym secie spotkania od lepszej gry rozpoczęli siatkarze z Goleniowa i to oni przez większość czasu utrzymywali czteropunktową przewagę nad rywalami z nad morza. W końcówce inauguracyjnej partii do głosu zaczęła dochodzić darłowska Stocznia, która najpierw doprowadziła do wyrównania, a następnie przechyliła szalę zwycięstwa na swoją korzyść i jako pierwsza osiągnęła 25 punkt. W drugiej odsłonie meczu oba zespoły prezentowały bardzo wyrównany poziom i dopiero przy wyniku 18:20 SGS Goleniów odskoczył od rywali zdobywając 7 punktów z rzędu. Tym samym doprowadzili w „małym finale” do stanu 1:1 w setach. Warto dodać, że w meczu o III miejsce po stronie SGS Goleniów kontuzjowanego w półfinale pierwszego rozgrywającego zespołu zastąpił trener – Sebastian Zaremba. Trzeci set odbywał się po dyktando zawodników KS Stoczni Darłowo, którzy konsekwentną grą w zagrywce i w kontrataku zapewnili sobie zwycięstwo w trzeciej partii. Czwarty set zgromadzonym na hali kibicom mógł przypominać pierwszą odsłonę spotkania. Podobnie jak w pierwszym secie to SGS Goleniów z kilkoma punktami przewagi był bliżej odniesienia zwycięstwa. W końcówce jednak ponownie większym spokojem wykazali się siatkarze z Darłowa, którzy wykorzystali już pierwszą piłkę meczową i to oni mogli cieszyć się ze zdobycia brązowych medali.

W wielkim finale tegorocznych rozgrywek przed sobą stanęły dwa zespoły, które zdominowały tegoroczne rozgrywki w rundzie zasadniczej. Ki Olimpijczyk Drawsko Pomorskie zgromadził 18 punktów, przegrywając jedynie dwa mecze, a siatkarze Stalpro Błyskawicy Szczecin z kompletem punktów mogli poszczycić się jedynie dwoma straconymi setami. Na hali pojawił się niemalże komplet kibiców, w którym poza sympatykami Stalpro znalazło się wielu fanów Olimpijczyka. Finał kapitalnie rozpoczęli siatkarze z Drawska, którzy za sprawą doświadczonego rozgrywającego – Mariusza Kowalika wykorzystywali różne warianty gry pierwszym tempem, na które szczecinianie nie potrafili znaleźć odpowiedzi. Po stronie Stalpro Błyskawicy skutecznymi atakami wyróżniał się Damian Markiewicz, który mimo niedokładnego przyjęcia prezentował skuteczną grę z piłek sytuacyjnych. Końcówka pierwszego seta należała do siatkarzy z Drawska Pomorskiego, którzy przy stanie 24:23 najpierw wybronili atak Łukasza Grota, a następnie za sprawą Doriana Kowalczyka przypieczętowali zwycięstwo w pierwszym secie 25:23. Drugą partię spotkania od prowadzenia 3:0 rozpoczęli gospodarze turnieju finałowego, jednak z czasem do głosu zaczęli dochodzić goście, którzy w pełni wykorzystywali dokładne przyjęcie i posyłali kolejne piłki do bardzo dobrze dysponowanych środkowych. Wysoka skuteczność i mała ilość błędów przyczyniła się do zwycięstwa w kolejnej partii i stanu 2:0 w setach. W trzecim secie Stalpro Błyskawica Szczecin wróciła do gry, do której przyzwyczaiła swoich kibiców w tym sezonie. Agresywna zagrywka i szczelny blok zaczęły przynosić punkty, a wynik 25:18 napawał optymizmem przed następnym setem. W czwartej odsłonie wynik miał rozstrzygnąć się dopiero w grze na przewagi. UKS Olimpijczyk przy stanie 24:22 miał dwie piłki meczowe. Do zagrywki przygotowywał się atakujący Bartłomiej Sikorski, który w tym turnieju już udowodnił, że potrafi utrudnić przyjęcie przeciwnikom. Tym razem jednak pomylił się, a na zagrywce stanął Łukasz Grot. Nieudany atak ze środka pozwolił na wyprowadzenie kontry, której nie zmarnował Daniel Zabłocki przywracając nadzieje do zwycięstwa w czwartym secie dla Stalpro Błyskawicy. Gospodarze nie wypuścili już tej okazji z rąk i zwyciężyli w tej odsłonie 27:25 doprowadzając do pierwszego tie-breaka w tym sezonie obu drużyn. W piątej odsłonie zdecydowanie lepszą grą prezentowali się szczecinianie, którzy po autowej zagrywce Oskara Pintery mogli razem z kibicami świętować Mistrzostwo Stalpro III Ligi Mężczyzn.

Na zakończenie turnieju nastąpiło wręczenie nagród zespołowych, a najlepsi zawodnicy turnieju zostali nagrodzeni statuetkami i nagrodami indywidualnymi.